Приватний будинок для престарілих

 

 

 

Стадії хвороби Паркінсона

Хвороба Паркінсона – це важке неврологічне захворювання, у якому порушується робота мозку. Перші прояви відзначаються у віці 55-60 і поступово досягають піку до віку 85 років. Тобто для хвороби Паркінсона характерно повільно прогресуючий перебіг, у якому виділяють кілька стадій.

Будинок для літніх людей "Бабусін Дім" у Львові - приймає пацієнтів з хворобою Паркінсона.

Симптоми захворювання
Для хвороби Паркінсона характерно 4 групи симптомів.

Тремор (тремтіння). Найчастіше виникає у спокої. Спочатку у пацієнта починає тремтіти кисть на одній руці, потім процес переходить на всі верхні, а потім і нижні кінцівки. При цьому відзначаються характерні рухи пальців рук, начебто людина рахує монети. Іноді тремор може переходити і на інші ділянки тіла, наприклад, на голову (розвиваються характерні кивальні рухи або рух голови з боку в бік), повіки, язик. При тяжкому перебігу тремор охоплює все тіло.

Зменшення рухової активності. Пацієнт може тривалий час сидіти в нерухомій скованій позі, а рухи починаються з великою паузою. У цьому їх інтенсивність знижується. Людина пересувається дрібними кроками, її хода нагадує кроки ляльки, а руки не рухаються у такт руху ніг. Також знижується рухова активність мімічних м'язів. Це призводить до маскоподібного виразу обличчя, рідкісних моргань, уповільненого прояву емоцій.

Підвищення тонусу м'язів. При згинанні або розгинанні кінцівки «застигають» у новому положенні і не відразу повертаються у вихідне положення. Також через підвищений м'язовий тонус у пацієнта формується своєрідна поза, яку називають позою «манекена».

Порушення ходи. Пацієнт важко починає рух, а потім не може самостійно зупинитися. Також під час ходьби тулуб «випереджає» ноги, через що зміщується центр тяжкості та збільшується ризик падіння. При дії деяких факторів, наприклад, після сну або після сильних емоцій, ці симптоми пропадають на короткий час, а потім знову повертаються.
Крім описаних вище проявів, при хворобі Паркінсона можуть відзначатися й інші симптоми – порушення у роботі серцево-судинної, травної, сечостатевої систем, психічні відхилення, порушення обміну речовин, підвищена активність сальних, потових та слинних залоз.

Види та стадії захворювання

Залежно від переважання тієї чи іншої групи симптомів виділяють кілька видів хвороб Паркінсона. Для ригідно-брадикінетичної форми характерні ознаки збільшення тонусу м'язів у поєднанні з ознаками порушення рухової активності. При ригідно-тремтливій формі на перший план виходить тремор у поєднанні зі скутістю рухів. При тремтливій формі у пацієнтів відзначається сильний тремор рук, голови та інших ділянок тіла. Тонус м'язів та обсяг рухів при цьому зберігаються або незначно порушуються.

Для опису динаміки розвитку хвороби Паркінсона розроблено кілька класифікацій, але найпопулярнішою є їх наступна:
0 – симптоми хвороби Паркінсона відсутні;
1 – типові прояви відзначаються однією з кінцівок;
1,5 – симптоми зачіпають одну кінцівку та тулуб;
2 – симптоми спостерігаються на двох кінцівках, але ознак порушення ходи відсутні;
2,5 – двостороннє ураження кінцівок із симптомами порушення ходи, при цьому пацієнт може розпочати рух після легкого поштовху;
3 – двостороннє ураження кінцівок з ознаками порушення підходи та збереженням можливості до самообслуговування;
4 – практично повна знерухомленість, відсутність можливості до самообслуговування, при цьому пацієнт може ходити або стояти без сторонньої допомоги;
5 – пацієнт повністю прикутий до ліжка та потребує постійного догляду.

На пізніх стадіях відзначаються інші важкі симптоми як деменції, порушень промови, порушення ковтання.

Особливості лікування

Повністю вилікувати хворобу Паркінсона не можна. Усі можливі методи лікування спрямовані на усунення симптомів та покращення якості життя пацієнта. Це може бути медикаментозна терапія чи хірургічні операції.
Навіть при ідеально підібраній схемі лікування та строгому виконанні пацієнтом усіх рекомендацій, хвороба Паркінсона продовжує прогресувати. Однак це зовсім не означає, що не потрібно звертатися за медичною допомогою. Згідно зі статистикою, без лікування від появи перших симптомів до втрати можливості обслуговувати себе самостійно проходити в середньому 8 років.

Якщо ж звернутися до лікаря і точно приймати призначене лікування, то цей термін збільшується вдвічі - в середньому до 15 років.
Одночасно ведеться активна робота з розробки нових методів лікування, які змогли б повністю перемогти хворобу або запобігти її розвитку.

 

Дім престарілих для людей з хворобою Паркінсона.