Деменція
Деменція — це захворювання при якому погіршуються розумові здібності, відбувається регрес пам'яті, промови, орієнтації у часі, розуміння, мислення тощо.
Практично будь-які пошкодження головного мозку (травми, проблеми з судинами, хвороба Альцгеймера, інсульт) можуть призвести до деменції.
Вирізняють кілька етапів деменції:
» Початковий (легкий) етап. Характеризується частими випадками забудькуватості, появі слів - паразитів, розсіяності, нестабільним емоційним тлом. При цьому збережена здатність самостійності та критичного ставлення до самого себе.
» Середній (помірний) етап. Проблеми з пам'яттю стають серйознішими, з'являються провали, які хворий може замінити помилковими спогадами. Через труднощі з орієнтацією втрачається здатність самостійності. Людина впадає в апатію, втрачає навички спілкування та інтерес до навколишнього світу.
» Важкий (фінальний) етап. Повна втрата контролю за собою. Розлади всіх когнітивних функцій дуже високі. На цьому етапі людина може втратити рухову активність і стати лежачою хворою або залишатися фізично активною, але з високим ризиком отримати травму. Хворий не усвідомлює себе, втрачені всі практичні та соціальні навички.
Численні дослідження доводять, що небезпеку розвитку цього захворювання можна зменшити.
- Насамперед, з віком, необхідно не нехтувати щоденними заняттями спортом. Це може бути годинна прогулянка, фізкультура, ранкова зарядка тощо.
- Намагатися дотримуватись режиму правильного та збалансованого харчування, вживати в їжу достатню кількість вітамінів та корисних мінералів.
- Відмовитися від шкідливих та згубних звичок, стежити за контролем ваги та основними показниками здоров'я.
Для людей, які страждають на деменцію та інші захворювання, розробляються реабілітаційні програми, спрямовані на стабілізацію та поліпшення стану, уповільнення прогресування хвороби. Щоб полегшити адаптацію людей похилого віку, в будинку для людей похилого віку проводяться індивідуальні та групові заняття з психологом.